Az utóbbi időben rengetegen megkérdezték, hogy mikor fognak műteni, fognak-e műteni, mikor, mikor mikor...
Na ez a poszt csakis azért született, hogy a félreértéseket elkerüljük, és kiderüljön, mi is az a transzplantáció.
A transzplantáció szó hallatán/láttán mindenki egyből valamilyen szervi átültetésre, esetleg műtétre gondol.(valamennyire jogosan) Azonban itt teljesen másról van szó.
A folyamat úgy kezdődik, hogy az illető beleegyzik a transzplantációba, aláírja a papírokat, majd ezek után kivizsgálják, történik két különböző időpontban, két vérvétel. Ezek alapján megvan, hogy az illetőnek milyen donorra van szüksége. Majd ezt követően, egy nemzetközi bizottság elbírálja, hogy javasolják-e vagy sem. Ha igennel voksolnak a bizottságban, akkor elkezdődik a keresés. Megkeresik a hasonló DNS-sel rendelkező embereket, és kiszűrik a legnagyobb mértékben egyező donort. Utána, őt is megvizsgálják, hogy van-e valami problémája, és hogy alkalmas-e a donorságra. Ha nincsen baja, és mindent jónak találnak, akkor az illető befekszik a kórházba, egy napra, ahol leveszik tőle a megfelelő mennyiségű csontvelőt, amit aztán a betegnek, elszállítanak, és végül egy infúzión fogják beadni az egészet.
Minden összehangoltan működik, ami azt jelenti, hogy ha valakit találnak, akkor a beteget értesítik, majd amikor eldőlt, hogy ki lesz a donor, az előtt 7 nappal a beteg bevonul egy teljesen steril szobába, ahol kemoterápiás kezelést kap, és a haját is levágják(a fertőzések miatt)
Ez a kemoterápiás kezelés, infúzión keresztül, 6 napig tart, amit követ egy nap szünet, majd a 8. napon megkapja az infúziót, amiben van a csontvelő.
Innentől kezdve az egész várakozásból áll. A betegnek várnia kell, amég a csontvelő megtapad a szervezetében, és elkezd működni az új immunrendszere. Általában 10-14 nap mire látható eredménye van az egésznek, kialakulnak a fehérvérsejtek. Ezek a fehérvérsejtek már rendesen fognak működni, ellenállnak a fertőzéseknek, védik a szervezetet. Minden nap vesznek vért, így ellenőrizve, a fehérvérsejt számot, vérlemezkék számát, és a többi fontos dolgot.
A sterilben tartózkodás alatt a beteg, csakis sterilizált ételeket ehet, sterilizált ruhákban van, és látogatót is csak üvegen keresztül fogadhat. Ez az időszak, legkevesebb 30 napot vesz igénybe. Ha valami probléma adódik, akkor pár nappal több is lehet.
A sterilbox(ez a hivatalos neve a sterilszobának) elhagyása után 2 hónapot még otthon, félsterilben kell maradni, ami azt jelenti, hogy naponta kell szellőztetni a szobában, tiszta ruhát kell venni minden nap, új ágyneműt húzni, és kesztyűben, szájmaszkban, és köpenyben kell lenni. Vendégeket ilyenkor a háznak a legnagyobb helyiségében, maximum 10-15 percig fogadhat, de ajánlatos inkább kevesebbet, a fertőzésveszély elkerülése végett. Ha letelt a két hónap, akkor elvileg az illető már mehet iskolába, viszont a tömegközlekedés, és a társaság kiesik.
És még a végére annyit, hogy a donor, és a beteg teljesen idegen egymásnak, ami azt jelenti, hogy a beteg se tudja ki a donor, hány éves, hol él, és a donor se tudja, a betegről mindezt.
Remélem, azok akik nem voltak tisztában a dolgokkal, mostmár valamelyest tisztábban látnak. :)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.